Létajíci RC orli a papoušci

Autor: Václav Dočekal

Káně, Papoušek:
Rozpětí křídel:       1160 mm
Délka trupu:            610 mm
Hmotnost:              350 gramů
Plocha křídla:        27,5 dm2
Plošné zatížení:    12,7 g/dm2
Motor:                 EMAX CF 2805
Vrtule:                 GWS EP-8040
Baterie:                LiPol 1100 mAh  7,4 V

Orel:
Rozpětí:     1560 mm
Délka:     820 mm
Letová hmotnost:     690 gramů
Plocha křídla:     48,5 dm2
Plošné zatížení:     14,2 g/dm2
Motor:     EMAX CF 2822
Vrtule:     GWS EP-9050
Baterie:     LiPol 2200 mAh 11,1 V
Serva:    velikosti mini Power HD – 1160A -2 kusy

a

Už je to několik let, co stavím své modely výhradně z materiálu EPP (expandovaný polypropylen). Zpracování tohoto materiálu je detailně popsané v návodu na stavbu modelu Nutball.

Inspiraci pro stavbu těchto modelů jsem našel na YouTube na jaře roku 2009. Až poté, co jsem zalétal prototyp z polystyrénu, jsem objevil podrobný návod ke stavbě tohoto modelu z materiálu EPP.

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=794117

Následovalo kreslení návrhu (podle fotografií), výroba plechových šablon pro řezání EPP odporovým drátem a stavba dalšího modelu, tentokrát už z EPP. Postupem času k tomu prototypu přibyla pěkná řádka sourozenců. U menších modelů je tloušťka dílů šest milimetrů, u větších mají ty díly tloušťku osm milimetrů. Z materiálu stejné tloušťky jsou zhotovené také ocasní plochy, zakončení křídel a tvarovaná náběžná hrana. Křídla vyřezávám opět za tepla odporovým drátem a také podle plechových šablon. Výřezy polotovarů křídel jsou z plného materiálu, samozřejmě opět EPP.

Na videu níže je zachycen první let Orla, tedy větší verze modelu Eagle. Ten Orel letěl hned napoprvé a to i přesto, že to na kopci foukalo poctivým šestimetrem. Fotografie Káněte, Papouška a Orla, doplněné krátkým povídáním, mi zveřejnili v modelářském měsíčníku RC revue číslo 3/2011. Stavebnice tohoto modelu se dnes dají koupit v Polsku a na Slovensku. Tady u nás je, pokud vím, zatím nemá v nabídce žádný z prodejců modelářských potřeb. Podle mne je to škoda, protože tento model je atraktivní nejen pro pilota, ale hlavně pro přihlížející.Však posuďte sami:

Celkový vzhled modelu z EPP výrazně ovlivní povrchová úprava. Já používám vodou ředitelné barvy Sokrates, které před použitím ředím pouze minimálně. Příliš naředěná barva se rozlévá a hlavně špatně kryje.

Důležitý je postup kladení barvy. Začínáme vždy od nejsvětlejšího odstínu a pokračujeme až poté, když předchozí vrstva barvy zavadne. Jen tak zabráníme tomu, aby se jednotlivé vrstvy barvy navzájem smísily. Při pečlivé práci lze dosáhnout celkem uspokojivých výsledků.

Jak se mi to povedla povrchová úprava modelů můžete můžete posoudit z okolních fotografií a videa.

  

Bookmark the permalink.

2 Responses to Létajíci RC orli a papoušci

  1. Mojmír Brada says:

    Dobrý den,

    chtěl jsem se zeptat, zda by bylo možné u Vás objednat výřezy na model: Orla – Rozpětí: 1560 mm, Délka: 820 mm.

    Děkuji za odpověď.

  2. Ivan Mašek says:

    Měl bych zájem o Vámi předváděný model orla na el. pohon.Bylo by možné od Vás stavebníci odkoupit.Nebo už jsou tyto obr. neaktuální a uvedený model nevyrábíte.S pozdravem I. Mašek

Leave a Reply