Jak si levně postavit RC paraglider

Chcete si parádně zalétat s jednoduchým RC padákem a navíc přitom mít hřejivý pocit, že jste ušetřili nějaké tři tisícovky korun českých?

Autor: Václav Dočekal

Není nic jednoduššího. Stačí, když máte štěstí a šikovné ruce.

Nejprve musíte v některém z marketů narazit na výrobek, který tam prodávají pod názvem „Padákový drak“. Já jsem tenhle tovar zakoupil v Lidlu za „lidovku,“ která činila celých 349,- Kč.

Dalším krokem bude převázání šňůr. Ten padák je totiž opravdu koncipovaný jako drak a v základní podobě to jako klouzavý padák nepoletí ani náhodou.

Úprava je naštěstí poměrně snadná.

Padák zavěsíme za úvazky do polohy hlavou dolů a zaměříme se na přední šňůry. S úpravou začínáme od středu. A je jedno, jestli z pravé, nebo levé strany. Důležité je totiž to, abychom zkrácením předních šňůr dosáhli toho, že tyto šňůry budou po vyvázání svírat se spodní stranou padáku přibližně pravý úhel.

Napnuté budou vždy jen přední a zadní šňůra, prostřední zůstávají (zatím) prověšené.

Pak už jen stejným způsobem postupujeme střídavě na obě strany. Samozřejmostí je kontrola stejné délky protilehlých šňůr. Stačí jednoduché přiložení šňůr k sobě a kontrola pouhým okem.

Protože šňůry u tohoto paradraka jsou vyvázány ve třech řadách za sebou a zadní řada zůstane v původním stavu, musíme prostřední řadu opět převázat. A to tak, že spodní strana profilu bude po vyvázání pokud možno rovná.

Využijeme toho, že máme padák zavěšený v poloze hlavou dolů. Opět začínáme od středu.

Poutací uzel rozvážeme, šňůru ale z úvazku nevytahujeme. To proto, že ji budeme zkracovat a tím vytažením bychom si zbytečně přidělali práci.

K přední a zadní šňůře přiložíme patřičně dlouhé pravítko a prostřední šňůru zkusmo zkrátíme povytažením kratšího konce. Dbáme přitom na to, aby všechny tři úvazky byly v jedné rovině.

Ještě jednou zkontrolujeme rovinu a pokud naznáme, že je všechno v pořádku, dokončíme úvazek takzvaným lodním uzlem.

Stejně postupujeme střídavě na obě strany. Neprohloupíme, když přední šňůry, které jsou na koncích křídla, zkrátíme trochu víc. Vytvoříme tím negativy a padák pak bude za letu stabilnější.

Já sám jsem původně vyvázal všechny šňůry stejně a výsledkem bylo to, že se padák za letu kýval ze strany na stranu. Po zkrácení krajních předních šňůr o nějaké čtyři milimetry (pozor, nepřehnat!) je teď padák stabilní v jakékoliv letové poloze.

Vyvázání konců křídla musíme upravit také a to opět zkrácením šňůr. Tady už musíme trochu experimentovat. Já jsem obě šňůry zkrátil přibližně o jeden a půl centimetru.

Inspiraci pro stavbu podvozku jsem našel zde:
http://www.laheli.com/web/article.php?aid=83&clanek=PARAMOTOR

Tady je zřetelně patrné vyvázání padáku tak, aby se z něho stal paraglider:

http://www.laheli.com/web/gallery.php?gid=26&galerie=LA%20paramotor

Podvozek je sešroubovaný z duralových profilů, trubiček a plechu. Jako lože pro pohonnou baterii vyhoví obyčejná truhlářská překližka. Já jsem použil odřezky letecké překližky, to je ale až zbytečný přepych.

Servo by sice také stačilo standardní velikosti s plastovými převody, ale já jsem předpokládal (oprávněně) jisté problémy při zalétávání a tak jsem použil servo s kovovými převody. To se nakonec ukázalo jako prozíravé.

Pohon obstarává motor Turnigy 2836/8 1100kVvrtulí 9 x 6“. Baterie je tříčlánek LiPol 2200 mAh a její kapacita vystačí na deset minut svižného letu.

Oproti „plnokrevníku,“ kterým je Wegus RS, je tohle opravdu padák a tak musíme počítat s tím, že po vypnutí motoru celá sestava zkrátka a jednoduše spadne. Vzhledem k tomu, že to celé není nikterak těžké, obejde se případný pád většinou bez poškození. Jediné, na co musíme dbát, je včasné vypnutí motoru. Motor musíme vypnout pokaždé, když se nám nepodaří zvládnout pilotáž. Pokud bychom to neudělali, tak reálně hrozí „sežrání“ šňůr padáku vrtulí a oprava je pak zbytečná práce navíc.


Přeju všem, kteří se pustí do úpravy této původně dětské hračky, hodně příjemných chvil při létání.

Video

Bookmark the permalink.

4 Responses to Jak si levně postavit RC paraglider

 1. Jan Hofman says:

  Velmi pěkné . Pane Dočekal je prosím je možno se s Vámí spojit telefonem pokud ano prosím zašlete mi ho na E mail děkuji

 2. libor says:

  Dobry den, mohl by jsem vás poprosit, zda nemáte více informací k rc paraglideru. Moc se mi líbí co jste postavil, ale nemohu najít žádný plánek a padakovy drak. Mohl by jste mi něco doporučit. Předem děkuji. Je to super.

 3. Chrastinová says:

  Dobrý den,
  zaujal mě váš RC paraglider, chtěla bych víc informací o stavbě.
  Děkuji za odpověď, hezký den

Leave a Reply